Käsitööõllede maailm

Õlu, üks populaarsemaid ja armastatumaid jooke, on põhilisi valikuid mugavustsoonis, kui on kihk karastava joogi järele. Tänapäevil, hulljulgete maitsete suhtes kirglikud inimesed, kes ihalevad kõrgtasemelisema joomiselamuse järele, eelistavad juua käsitööõllesid. Paljusid uusi käsitööpruulikodasid on viimase paarikümne aasta jooksul kerkinud üle ilma, ning ühteaegu on suurenenud nõudlus neile alternatiivvalikutele kui tavalistele õlledele. Isegi Eestis on oma käsitööpruulikojad! Kuid mida siis on nii erilist käsitööõllede maailmas? Uurime välja!

Mis on käsitööõlu?

Käsitööõlled on õlled, mida valmistavad käsitööpruulikojad. Need pruulikojad on tavaliselt iseseisvad ettevõtted ja toodangu maht on väiksem. Kuna käsitööõllede pruulikodades töötab fokusseeritum ja kontsentreeritum meeskond, asetatakse esikohale oma kliendid, pakkudes välja uusi, vahvaid maitseid, uuenduslikke pruulimistehnikaid, intrigeerivaid õllenimesid ja pilkupüüdvaid kujundusi. Nende omaduste sümbioos kajastab personaalsemat lähenemist, elevust ja pühendumust käsitööle. 

Kuidas on Eesti seotud käsitööõlledega?

2011. aasta lõpus asutas Tallinnas väike õllesõprade seltskond Eesti esimene käsitööpruulikoja – Põhjala. Põhjala esitles oma esimest käsitööõlut – Öö Imperial Baltic Porterit – 2013. aastal. Taani käsitööpruulikoda Mikkeller tõi 2012. aastal välja Eesti turule suunatud eritellimusõlle – Baltic Frontier. Põhjala sillutas teed teistele tänasel päevalgi tuntud mikropruulikodadele nagu Tanker, Purtse või Õllenaut. Alates 2015. aastast korraldab Põhjala igal aastal Baltikumi suurimat õllefestivali „Tallinn Craft Beer Weekend“, mil pealinna kogunevad tuhanded õlleentusiastid üle kogu maailma, ning kus pakutakse üle 400 õlle hulgast valikusortimenti. Tänapäeval on ligikaudu 30! käsitööpruulikoja Eesti turul, miksides ja pruulides põnevaid uusi käsitööõllesid kõigile huvilistele. 

Käsitööpruulikodasid ja käsitööõllesid proovimiseks:

Purtse pruulikoda: See kohalik õllekoda alustas tegevust 2015. aastal Ida-Virumaal, Purtse lossi vanas sepikojas. Pruulimiskoja paeluv asukoht vana kindluselamu territooriumil, mis on ehitatud umbes 15. sajandil, ei kutsu oma idüllilisse maa-asulasse mitte ainult õllefanaatikuid, vaid ka kunstiajaloolasi. Neile kolmele sõbrale, kes pruulikoja avasid, on oluline maalähedaselt metsik ja pastoraalne asukoht, öeldes, et Purtse pruulikoja sarnast kohta Eestis pole. 

Purtse Plaadimeri HOT: 

Kui sul on vapustalt vürtsika Bloody Mary tuju, aga võngud õllelainel, siis Purtse Plaadimeri HOT on sulle ideaalne valik! See õlu on valmistatud tomatipüreest, kombineerides juurde pisut Himaalaja soola ja rohkelt Habanero tšillit, mis ajab kindlasti seest surisema! Vürts on kärts ja seda õlle peavad proovima ka mitte nii vanillid tšilli entusiastid!

Stiil: Baltic Tomato Gose

ABV: 4,7%

Person holding Heldeke! Dark Cherry, craft beer.

Heldeke! Dark Cherry: 

Pühajumal! Jah, meil on oma õlu! Kui Viru Õlu 2020. aastal oma tegevuse lõpetas, lakkas Puls Dark Cherry olemast ja sellega üks meie müügihittidest Heldekeses! Mõistsime, et peama ohjad enda kätte võtma ja otsustasime alustada koostööd Purtse pruulikojaga, taganttõukava kirega luua uus kirsimaitseline õlu. Meie esimene õlu tuli müügile 2021. aasta märtsis ja Heldeke! Dark Cherry nägi ilmavalgust. See on hele ja mahe tume õlu, mis pakub õrna kirsi järelmaitset. See õlu on kindlasti kirss tordil!

Stiil: Dark Cherry Ale

ABV: 4,5%

The Flying Dutchman Nomad Brewing: Ronald de Waal, hüüdnimega The Flying Dutchman (,,Lendav Hollandlane"), on inspireeriv nomaadist õllepruulija. Ta ainiti reisib mööda maailma enam kui 20-aastase õllepruulimiskogemus! Ronald de Waal on olnud käsitööõlleliikumise üks juhtfiguure. Ta teeb koostööd maailma tuntuimate pruulimiskodadega, avsstades ja luues uusi ahvatlevaid retsepte. Olles pruulinud õlut Hollandis, Belgias ja Soomes, naudib ta rändelu elamist ja täielikku vabadust valida, kuhu järgmisena oma kurikuulsat kummituslaeva silduda. Flying Dutchman Nomad Brewing on alates 2016. aastast võitnud üle 50 auhinna! Vau!

Tree Hugging Wood Chopping Mother Nature Loving IPA:

Kui oled looduslaps, kes armastab sammaldunud metsavaipadele heita ja end rohelusega ümbritseda, siis nüüd saad seda ka maitsta! Tree Hugging Wood Chopping Mother Nature Loving IPA on soe kallistus, mis viib sind juurte juurde, pakkudes sinu seiklustele tasakaalustatud elamust. Sellel IPA-l on värske, tsitruseline maitse, mis viib sind vaniljehõngulise männi järelmaitseni. Vaid ühe lonksuga juhatatakse sind metsamaale. Prooviksid sa seda?

Style: American IPA

ABV: 6%

An alcoholic beverage laying on coffee beans.

Wake The Hell Up You Can Sleep In The Coffin Porter:

Sa ei jõudnud hommikukohvi juua ja nüüd on juba kell kusagil 5? Wake The Hell Up You Can Sleep In The Coffin Porter on tehtud Kolumbia ja Indoneesia kohviubadest, mis on valminud parimates röstikodades. Cappuccino-elamusele juurde andmiseks on lisatud veidi piimasuhkrut ja kaneeli. Sarapuupähklite järelmaitse seob selle kreemja ja sileda porteri tervikuks, pakkudes üht unustamatut ja ergastavat jooki. Rüübake aga!

Stiil: Coffee Porter

ABV: 7,5%

Mikkeller Brewery: Mikkelleri asutasid 2006. aastal Taanis kaks sõpra: endine matemaatika- ja füüsikaõpetaja Mikkel Bjergsø ning ajakirjanik Kristian Klarup Keller. Bjergsø alustas tagasihoidlikult, katsetades kodupruulimist oma pisikeses Kopenhaageni köögis. Tänapäeval on ta üks tunnustatumaid õlletootjaid üle maailma. Need semud ei karda proovida uusi asju, tuua avalikkuse ette innovaatilisi, hullumeelsena tunduvaid ideid ja maitseid ning see on osutunud neile edukaks. Tänaseks on Mikkeller avanud ka kaks pubi Tallinnas – üks asub Viru keskuses ja teine ​​vanalinnas.

Two friends clinking beers together

Mikkeller Limbo Riesling (alkovaba)

Mõnikord, kui oled koosviibimisel oma lähedastega, võid tunda tungi võtta osa peomeeleolust ning rüübata paar lonksu õlut. Paraku, vastutustundliku täiskasvanuna tead, et sa ei saa nii pärast koju tagasi sõita. Mikkeller Limbo Riesling on selleks appi tõtanud! See alkoholivaba jook on Rieslingi viinamarjade ja hapu õlle maitseprofiili harmoonia, mis on täiuslik kosutus nii veini- kui õllehuvilisele! See kerge, tsitruseline ja lillehõnguline õlu on maitsev värskendus, mida võib nautida igal puhul. Pidu alaku!

Style: Non-alcoholic sour

ABV: 0,3%

Käsitööõludest on saanud kosutust otsides põhiline valik. Käsitööõllede toetamine on õks viis, kuidas hinnata väikeettevõtteid, pruulijaid ja isegi kunstnikke. Ükskõik, kas eelistad klassikalisemat õlut, veidrat ja ekstsentrilist IPA-t või tummist stout’i, käsitööõludel on sulle pakkuda laia ampluaad! Niisiis, tõsta oma klaas ja võta osa käsitööõllede imelisest maailmast, mis tervitab sind piirideta maitsete teekonnal. Et saada osa käsitööõllede põnevast maailmast, külasta laia valikuga Heldeke! baari. Terviseks!