Kuidas valida endale sobiv rumm!

Rumm on saanud populaarseks oma rikkaliku ajaloo ja mitmekülgsete maitseelamuste tõttu ning on maailma kõige armastatumaid alkohoolseid jooke. Valmistatud kas suhkruroost või melassist, esitleb rumm laia tüübi- ja maitsevalikut, ning on mitmekülgne joogipoolis nii kokteilide valmistamisel kui puhtalt rüüpamisel.

Mis on rumm?

Rumm on destilleeritud alkohoolne jook, mis pärineb Kariibi mere piirkonnast. See on valmistatud suhkruroo kõrvalsaadustest, nagu melass või suhkruroo mahl. Tootmisprotsess, laagerdumine ja segamismeetodid annavad igale rummile ainulaadsed maitsed ja omadused.

Kuidas rummi valmistatakse?

Rummi valmistamise protsess hõlmab mitmeid samme:

Kääritamine: Suhkruroo kõrvalsaadusi kääritatakse pärmiga, et muuta suhkrud alkoholiks.
Destilleerimine: Seejärel kääritatud vedelik destilleeritakse, et eraldada alkohol lisanditest, mille tulemuseks on selge piiritus.
Laagerdumine: Mõned rummid laagerdatakse tammevaatides, kus saavad omandada endale lisamaitseid ja värvinguid.
Segamine: Kogenud segumeistrid kombineerivad erinevaid laagerdunud rumme, et luua soovitud maitseprofiilid ja konsistents.

Rummi tüübid

Rumme võib nende päritolu, vananemise ja tootmismeetodite järgi liigitada erinevatesse tüüpidesse. Siin on mõned populaarsed rummikategooriad:

Hele Rumm: Sageli laagerdamata või lühiajaliselt laagerdunud heledad rummid on tuntud oma kergete ja kargete maitseprofiilide poolest. Neid kasutatakse tavaliselt kokteilides.
Kuldne/Laagerdunud Rumm: Tammevaatides laagerdunud kullast rummidel on rikkalikum maitse ja värv, mida iseloomustavad karamelli, vanilli ja vürtside noodid.
Tume Rumm: Intensiivse maitsega ja sageli täidlased tumedad rummid laagerduvad kauem ning neil on melassi ja kõrbenud suhkru noodid.
Maitsestatud rumm: Vürtsidega nagu kaneel, muskaatpähkel või vanill, pakub maitsestatud rumm sooja ja aromaatset maitset.
Kange (Overproof) Rumm: Nendel rummidel on kõrgem alkoholisisaldus, tavaliselt üle 57,5%, pakkudes tugevat ja robustset maitset.
Esmaklassiline/Rüüpamise Rumm: Hoolikalt valmistatud ja pikka aega laagerdunud rummid pakuvad keerulisi maitseid ja neid nauditakse puhtalt või jääga.

Rummi valimine kokteili valmistamiseks või puhtalt joomiseks

Rummi valides kokteilide valmistamiseks või puhtalt rüüpamiseks, arvestage järgmiste teguritega:

Maitseprofiil: Otsustage, kas eelistate õrna, puuviljast või robustset maitseelamust.
Magususe tase: Rummid võivad varieeruda kuivast magusani, seega valige vastavalt oma maitse-eelistustele.
Sobivus kokteilides: Kokteilide jaoks vali rumm, mis täiendab teisi koostisosi ja tasakaalustab jooki.
Vanus ja keerukus: Rummi puhtalt rüübates valige pigem laagerdunud või esmaklassilisem sort, et joomiselamus oleks nüansirikkam.

Parimad kokteilirummid

Maitsvate kokteilide valmistamiseks kaaluge neid populaarseid rummivalikuid:

Bacardi Superior (valge rumm): Mitmekülgne ja õrn rumm, mis sobib paljude kokteilide valmistamiseks, näiteks Mohhiito või Daiquiri.

The Kraken Black Spiced Rum: Oma robustse ja vürtsika maitseprofiiliga, sobib ta ideaalselt kokteilidesse. Lisab sügavust ja komplekssust erinevatesse rummipõhistesse jookidesse.

Algaja sõbralikud Rummid

Kui olete rummimaailmas uus, võivad need algajasõbralikud valikud olla suurepäraseks lähtepunktiks:

Flor de Caña 4 Extra Seco: Kerge ja karge, sobib ideaalselt rüüpamiseks või kokteilidesse.

Diplomático Reserva Exclusiva (Aged Rum): Erakordse tasakaalu ja magususe poolest tuntud Venezuela rumm sobib suurepäraselt puhtalt või jääga rüüpamiseks.

Edasijõudnud Rummisõpradele

Neile, kes otsivad keerukamaid ja rafineeritumaid maitseid, tasub neid täiustatud rumme uurida:

Old Monk: Rich and full-bodied, perfect for savouring neat or with a splash of water.

Zacapa XO (laagerdunud rumm): Solera meetodil laagerdunud Guatemala rumm, mis on tuntud oma sametise tekstuuri ning šokolaadi ja karamelli nootide poolest.

Rumm, pika ajaloo ja traditsioonidega alkohol, pakub laialdast maitse- ja sordivalikut igale maitsepaletile. Kui eelistate segada rummi kokteilidesse või nautida seda puhtalt, on siiski tähtis teha vahet erisortidel, mõista tootmisprotsessi ning tegureid rummi valimisel, et kõrgemalt hinnata seda imelist alkoholi. Seega tõstatage klaas, avastage rummimaailma ning viimaks - nautige tema rikkalikkust ja mitmekesisust. Terviseks!