Kaunis ja satiiriline burlesk

Burlesk, sõna, mis paljudele seostub sensuaalse striptiisi, sära ja glamuuriga, paljastavate rõivaste ja lummavate daamidega. Kuigi kõik need eelaimdused vastavad tõele, on burleskis palju enamat, kui esmapilgul paistab. Burlesk pole pelgalt pinnapealse ilu väljendusviis. Kehapositiivsus, seksuaalne vabadus ja eneseväljendus kannavad selles etenduskunstis vankumatut rolli. Peale selle on burleskis algusest peale olnud tähtis koht satiiril, koomikal ja naeruväärsel tobedusel. Intrigeeritud? Tahad burleski kohta rohkem teada? Uurime lähemalt!

Affinity Star on stage.

Mis on burlesk?

Lühidalt on burlesk tõsiste teemade parodeerimine teatraalses võtmes. Selle mõte on tabuteemade naeruvääristamise või mõnitamise kaudu inimest naerma ajada. Nagu ka ühiskonnatähtede kujutamine ajaleheveergudel naljaka väljanägemisega, ülepaisutatult ja humoorikalt, on ka burlesk omamoodi karikatuur. Kuigi ,,burlesk" oli esmalt vaid kirjanduslik termin, kasutatakse seda ka teatud tüüpi varietee-performansi kirjeldamiseks. 

Burlesikajalugu

Algusaegadel olid burleskiesinejateks naissoost tantsijannad, kes heitsid nalja kaasaegsete ühiskonnaprobleemide üle läbi koomilise võtme ning integreerisid satiiri sensuaalse-teatraalse striptiisiga. 1860.–1940. aastatel oli burlesk palavalt armastatud meelelahutus. Burleskiüritused olid nii esinejatele kui ka publikule stressi leevendamise või igapäevastest heitlustest vabanemisvorm. 1940. aastate Ameerika filmitegijad olid burleskikunstist lummatud ja ning nägid selle etenduskunsti kajastamises potentsiaalset läbilöögivõimalust Hollywoodi filmides, mistõttu pälvis burlesk veelgi suurema huvi. Kuigi intriig oli mõnevõrra vähenenud sajandi kolmandas veerandis, siis 90ndatel kerkis uus burleskilaine. Burleski taaspopulariseerisid andekad naised nagu Julie Atlas Muz ja Dita von Teese, keda nüüd kutsutakse burleskikuningannaks.

Honey Ginger on stage.

Burlesk 21. sajandil

Kaasaegne burlesk on segu kõikvõimalikest eritüüpi lavalisest etenduskunstidest, võttes erinevaid vorme ja enamaid nüansse kui kunagi varem. Etendustes võib olla striptiisi, tantsu, laulmist, poliitilist ja/või koomiliselt absurdset huumorit, käsitööna valmistatud ja ainulaadseid kostüüme, teatraalset näitekunsti, dragi ja palju muud. Tihtilugu austavad tänapäevased esinejad oma repertuaaris ka kuldajastu burleskitantsijaid. Lisaks saavad tänapäeval lavale astuda ja esineda ka mehed, mille puhul see pole enam pelgalt burlesk, vaid boylesque. Väljendusvabadus, ennast kehtestav kehaline ja seksuaalne enesekindlus mängib tohutut rolli tänapäeva burleskimaastikul, kus inimesi julgustatakse jääma laval iseendaks. Kui soovite burleskietendusi oma silmaga näha, siis palju burleskiõhtuid ja festivale leiab aset üle USA, Tšehhi, Soome ja Prantsusmaa. Huvilised saavad aga tutvuda ja kogeda seda performance-kunsti ka erinevatel Fringe festivalidel üle maailma. Ja muide, kas teadsite, et Eestis on ka burleskiagentuur?

Mis on Eestil pistmist burleskiga?

Eestis on kütkestavalt sarmikas burleskimaastik, mis on võtnud ülesandeks seda ainulaadset kunstivormi kohalikele tutvustada ja esitleda. Burlesque Estonia on kohalikest talentidest koosnev mittetulundusühing, mille burleskitare saab kutsuda esinema mistahes toimumispaika või eraüritusele. Lisaks võivad nad läbi viia tüdrukuteõhtutel sissejuhatavaid töötubasid ja nad isegi annavad iganädalasi burleskitrennitunde. Esinejate nimekirja kuuluvad Affinity Starr, Foxy Suzy, Katarina von Schatz, Hot Blade, Titi de Sweetie, Eeben Früülep, Wickler Wild, Thornback Rosie ja isegi mõned stage kitten'id. Kui soovite neid amüsantseid daame ja härrasmehi laval näha, siis saate nende esinemistega tutvuda siin Heldekeses, Uues Lainel või ka mujal üle Eesti. Et teada saada, kuhu nad järgmisena tulevad, uurige nende Facebooki lehte!

Burlesque Estonia dancers on stage.

Burlesk Heldekeses!

Heldeke! Burlesk on igakuine kolmepäevane üritustesari, kus mõned eesti burleskiesinejad astuvad lavale ja demonstreerivad oma lummavaid repertuaare. Tihti on oodata ka külalisesinejat, kes on kaugelt võõramaalt meile tulnud. See on segu komöödiast, õrritusest, flirdist ja glamuurist, mida kõike serveeritakse suleboade, tuttide ja paeltega. Unustamatu elamus on garanteeritud!

Igal aastal 18. augustist kuni 18. septembrini leiab aset erinevates kohtades üle pealinna lühietenduste festival Tallinn Fringe, sealhulgas ka Heldekeses! See on mitmežanriline festival, mis hõlmab muusikat, tsirkust, komöödiat ja kõikvõimalikke etendusžanreid. Burleskietendused on üks armastatumaid, intrigeerivamaid ja huvipakkuvamaid šõusid, mida vaatama tulla. Burleskišõusid ei anna vaid meie kohalikud esinejad, vaid ka mitmed trupid New Yorgist Islandini! Hoidke Fringe festivali kodulehel silm peal, et näha, millal ilmub ametlik programm, siis saate broneerida pileti mõnele burleskietendusele!

Burlesk uskumatu performance-kunst, kus inimesed saavad jääda iseendaks läbi erinevate eneseväljendusvormide. Päevakajaste poliitikasündmuste üle naermine, füüsilise eneseiroonia väljendamine või lihtsalt meeldejääva ja erootilise etteaste esitamine – burlesk hõlmab seda kõike. Et näha, millal Heldekeses järgmised burleskiesinemised toimuvad, uuri meie kodulehe kalendrit, Facebookilehte või Fientat. Terviseks!