Mis on Tallinn Fringe Festival ja kuidas seda toetada?

Kas tunnete ärevust, et saada osa kultuuriliselt rikastavast kogemusest? Siis on meil teile uudiseid!

Te ei pruugi olla teadlikud, kuid Eestis on viimastel aastatel toimunud regulaarne üritus, kus erinevate erialade artistid saavad elava publiku ees hambaid lõigata. Loomulikult räägime Tallinn Fringe Festivalist, kuu aega kestvast üritusest, mis tutvustab parimaid talente nii Eestist kui välismaalt.

Käesolevas artiklis uurime, mis on Fringe, Tallinn Fringe Festivali ajalugu ning mida saate teha selle kasvu ja populaarsuse toetamiseks ja jätkamiseks.

PRO NIPP: Kas tead juba Tallinn Fringe Festivalist ja tahad kõike teada saada? Vaadake kindlasti meie artiklit Ülim teejuht Tallinn Fringe Festivalile 2022 to learn how to prepare yourself.

Mis on Fringe Festival?

Äärefestival on teatud tüüpi kunstifestival, mis toimub peavoolukultuuri äärealadel ja kus sageli esineb eksperimentaalseid, alternatiivseid või põrandaaluseid etendusi ja kunstiteoseid. Need võivad esitletavate kunstiliikide osas olla üsna mitmekesised, esitledes kõike alates teatrist ja tantsust kuni muusika ja visuaalse kunstini.

Maailma suurim kunstifestival on Edinburgh Fringe Festival, mis toimub igal aastal terve augustikuu Šotimaal Edinburghis.

Igal aastal toimub maailmas üle 250 Fringe festivali, millest üks toimub siinsamas Eestis – Tallinn Fringe Festival. See eklektiline üritus esitleb mõnda kõige eesrindlikumat ja uuenduslikumat etendust. Kui otsite elamust, mis jääb peavoolust kaugele välja, tasub ääremaafestivali kindlasti vaadata!

Tallinn Fringe Festivali Ajalugu

Tallinn Fringe started as Boom Chika Wau Wau

 

Tallinn Fringe Festival on palju vanem, kui arvata võiks, selle juured ulatuvad 2016. aasta detsembrisse.

Algselt oli Tallinn Fringe Festival tsirkuseartistidest, näitlejatest, tantsijatest, muusikutest ja tulenäitlejatest koosnev kogum, kes koordineeris oma ja kaasloovaid saateid, et korraldada viis päeva kestnud üritus. Toimub Tallinnas Telliskivi loomelinnakus. See Tallinn Fringe Festivali varajane versioon kandis nime "Boom Chika Wau Wau"Boom Chika Wau Wau

Boom Chika Wau Wau

Suur osa oma ajast esindas nimi Tallinn Fringe Festivali algusjärgus, mis oli toona Talveöö Unenäo kõrvalfestival.

Kunstnike hulka kuulusid:

Samuti sai igal õhtul ürituse osa "Late Night Wau" ajal kabareed vaadata.

Tallinn Fringe Festival Praegu

Hüpe ajas edasi 2022. aastani, Boom Chika Wau Wau on arenenud Tallinn Fringe'i festivaliks ning sellel on palju rahvusvahelisi ja kohalikke artiste, kes esinevad mitmes kohas ja pakuvad veelgi enamat kui oma noorukieas.

Tallinn Fringe Festival on Nordic Fringe'i ja World Fringe Networksi liige, pakkudes ühendusi rohkem kui 250 Fringe Festivaliga üle maailma ning korraldades igal aastal üle 170 000 etenduse! Tallinn Fringe Festival on oma tagasihoidlikust algusest saati olnud uhke selle üle, et:

  • Avatud juurdepääs igasuguse taustaga esinejatele
  • Pakkub esilekerkivatele talentidele platvormi ja annab neile võimaluse oma vaatajaskond üles leida
  • Toetab publikut etenduste nägemisel võib-olla väljaspool oma mulli ja hindab kultuuri mitmekesisust Eestis ja kaugemalgi

Tallinn Fringe Festival kestab 18. augustist 18. septembrini.

Igal augustil laskuvad Tallinnasse esinejad nii Eestist kui välismaalt, et oma loomingut maailmaga jagada. Seal on teatrietendused, komöödiaetendused, tantsuetendused ja palju muud. Kui otsid metsikut ja unustamatut elamust, siis külasta kindlasti Tallinn Fringe Festivali.

Piletid võivad etenduste lõikes erineda, kuid on ka palju tasuta üritusi. Ja ärge unustage ka nautida linna – Tallinn on üks ilusamaid linnu maailmas. Ükskõik, kas otsite lõbusat ja pidulikku puhkust või soovite lihtsalt kogeda mõnda maailma parimat kunsti, Tallinn Fringe Festival on koht, kus olla.

Kuidas saate Tallinn Fringe Festivali toetada?

Fringe festivalid on üliolulised mitte ainult kultuuri ja kunstnike edendamiseks kogu maailmast. Kuid piisava edu ja ajaga võivad Fringe Festivalid turismile tohutu tõuke anda. Kui olete kunstide toetaja või kohaliku ettevõtte omanik, siis Tallinn Fringe Festivali toetamine tähendab seda, et saate sellest hiljem kasu saada nii endale kui teistele.

Selle uskumatu sündmuse toetamiseks on siin mõned asjad, mida saate teha:

1. Ole kohal

Osalege võimalikult paljudel etendustel. Mida rohkem inimesi osaleb, seda edukam on festival.

2. Suu sõnad

Levitage festivali kohta sõna oma sõpradele ja perele. Andke neile teada, miks see nii eriline sündmus on, ja julgustage ka neid osalema.

3. Aja oma käed mustaks

Vabatahtlik festivalil. Võimalusi kaasa lüüa on palju ning see on suurepärane võimalus festivali toetamiseks ja uute inimestega kohtumiseks.

4. Etteaste juhtimine

Tallinn Fringe Festival otsib pidevalt uusi esinemispaiku, et pakkuda ruumi nii tärkavatele kui ka väljakujunenud artistidele.

Kui lubate kohalikel ja välismaistel meelelahutajatel oma ruumi kasutada, võib see olla suurepärane viis elava atmosfääri loomiseks ja klientide meelitamiseks. Siin on vaid mõned Tallinn Fringe Festivalil osalemise eelised ja puudused:

  • Suurenenud läbikäidavus
  • Suurenenud tulu
  • Ahvatlevam keskkond

Tallinn Fringe Festival on sündmus, millest ei taha ilma jääda. Tutvuge kindlasti Tallinn Fringe Festivali veebilehte või Facebooki lehte sündmustega kursis olekuks. Pileteid saab osta ka kõikidele Heldekese etendustele! siin.